Nowości
STANOWISKO: asystent geodety
WYMAGANIA: wykształcenie geodezyjne, prawo jazdy
DYSPOZYCYJNOŚĆ: praca w delegacji pn-pt
KONTAKT: +48 664 696 368 mail biuro@wbgsc.com

28 października 2016 w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (LSG) spotkało się z p.o. głównego geodety kraju Aleksandrą Jabłonowską. 

Apel o normalność w geodezji <br />P.o. GGK Aleksandra Jabłonowska i p.o. zastępcy GGK Grażyna Kierznowska

Nowym pełniącym obowiązki zastępcy głównego geodety kraju została Grażyna Kierznowska.


Zastępca GGK wybrany <br />G. Kierznowska i wiceminister IB T. Żuchowski (fot. MIB)
G. Kierznowska i wiceminister IB T. Żuchowski (fot. MIB)

 

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 31 sierpnia odwołał Jacka Jarząbka z funkcji zastępcy głównego geodety kraju.
4 sierpnia 2016 obowiązki głównego geodety kraju przyjęła Aleksandra Jabłonowska.
1 sierpnia 2016 r prezes Rady Ministrów odwołał Kazimierza Bujakowskiego (ur. 12 .11.1956 r.) ze stanowiska głównego geodety kraju.
|2012-06-18| Premier Donald Tusk mianował dzisiaj dr inż. Kazimierza Bujakowskiego na stanowisko głównego geodety kraju.
dr. Kazimierz
 

Spotkanie LSG z A. Jabłonowską

18-11-2016

28 października 2016 w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (LSG) spotkało się z p.o. głównego geodety kraju Aleksandrą Jabłonowską. 

Apel o normalność w geodezji <br />P.o. GGK Aleksandra Jabłonowska i p.o. zastępcy GGK Grażyna Kierznowska
"Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zabiegali o spotkanie z głównym geodetą kraju jeszcze przed odwołaniem z tej funkcji Kazimierza Bujakowskiego 1 sierpnia br. Podczas zebrania miał zostać omówiony zestaw kilkudziesięciu pytań, które LSG przesłały do GGK. 
Dyskusję zdominował temat weryfikacji i licencji; dużo mówiono także o konieczności przywrócenia odpowiedniej rangi zawodowi geodety. Mimo, że argumenty uczestników spotkania – w większości wykonawców – zdawały się trafiać do przedstawicieli GUGiK-u, to na konkretne zmiany w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć." - GEOFORUM

A kiedy GUGiK miał uprawnienia legislacyjne? Nigdy, co jednak nie przeszkodziło by GUGiK-u dokonał w 2014 r. rewolucyjnych zmian w Prawie geodezyjnym. "Rewolucja" dokonała spustoszenia, spowodowała degradację danych w geodezyjnych rejestrach a przede wszystkim zawód geodety uprawnionego zbiurokratyzowała i całkowicie podporządkowała niekompetentnej administracji. Niekompetentnej, ponieważ doprowadzono do tego, że weryfikację efektów prac od 2 lat mogą przeprowadzać osoby bez uprawnień geodezyjnych a nawet nie-geodeci, a to powoduje dalszą degradację danych geodezyjnych. Dlatego weryfikacje powinny być dokonywane, tak jak w przypadku projektantów (art. 20 ust. 2 PB) przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje potwierdzone uprawnieniami a nie urzędników. Weryfikacja powinna zostać zastąpiona kontrolą zakończoną odpowiednim oświadczeniem sporządzonym przez innego geodetę uprawnionego niż wykonawca, dokonana przed przekazaniem operatu technicznego do zasobu. Tak należy rozumieć likwidację urzędniczej "weryfikacji".
 Podstawową sprawa, którą wielokrotnie wyjaśniał były GGK po wprowadzeniu "weryfikacji" jest to, że przepisy 2014 r. po to zostały wprowadzone by znieść wymagania kwalifikacji urzędnika. Mianowicie, do wykonywania tej czynności techniczno-materialnej nie jest wymagane wykształcenie geodezyjne a tym bardziej uprawnienia. Na podst. art. 12b ust. 1 "weryfikacja" polega na analizie WYNIKÓW PRAC pod względem zgodności z przepisami prawa. A to wg. "prawodawcy", potrafi każdy urzędnik. Równocześnie badanie wyników prac wykonawców-geodetów uprawnionych, pod względem ich wiarygodność i rzetelności, przeszły z kompetencji powiatowej służby do wojewódzkiej. Cały ten system jest chory, bo każdy wie, że kontrola czy weryfikacja powinna być w całej fazie wykonywania pomiarów a nie tylko ich efektów. Dlatego właściwą kontrolę powinien zapewnić wykonawca na PRZESTRZENI całego procesu prac a nie organ i to TYLKO PO. Dlatego należy przywrócić odpowiedzialność geodetów. Gorzej niż jest nie będzie. ~Leszek Piszczek 2016-11-03 13:24:27